arama&kayıt transfer yönetim iletisim
 
SIKCA SORULAN SORULAR

  Alan Adları  
  Hizmetler  
Son Yenilenme Tarihi : 18/2/2001 - 02:45
Alan adı nedir?
İnternette bulunan ve aslında sayısal bir adres karşılığı olan web veya mail sunucusu gibi bir servis bilgisayarına ulaşmak için kullanılan isimlerdir.

IP numarası olarak adlandırdığımız 144.122.1.101 gibi rakamsal adreslere akılda kalır ve insanlar tarafından bilinir isimlerle ulasilabilmesi için alan adları ortaya çıkmıştır.

Alan adlari .COM, .NET ve .ORG gibi uzantılarla biterler.

.COM - ticari veya kişisel amaçlı site adlandırmalari için kullanılırlar.
.NET - daha çok bilgisayar veya internet işi ile ugraşan firmalar icin kullanılsa da .COM
alternatifi olmayan firmalarda bu uzantıyı kullanırlar.
.ORG - organizasyonlar, dernekler, vakıflar için kullanılırlar.

Bunların dışında .EDU - eğitim kurumları, .GOV - devlet kurumları ve .MIL - askeri kurumlar tarafından kullanılırlar.

Sorulara Dön


Top Level Domain (TLD) - Üst Seviye Alan nedir?
Üst Seviye Alan, bir alan adının sonuna konmuş bir uzantıdır. Örnek olarak registerturkiye.com da, 'registerturkiye' alan adı, ".com" Üst Seviye Alandır.

Üst Seviye Alan iki çeşittir ; global ve ülke kodu.

Global Üst Seviye Alan (gTLD) - Global Top Level Domain
İnternetin genel Üst Seviye Alanlarıdır. Global Üst Seviye Alanları şunlardır:
.com
.net
.org
.edu
.mil
.gov

Ülke kodu Üst Seviye alan (ccTLD) - Country Code Top Level Domain
Herbir ülke tarafından kullanılmak üzere ayrı ayrı kendi ülke kodlarına göre yaratılmışlardır.
Kimi ülkeler alan adlarında global ve ülke kodu alanlarını birlikte kullanmayı tercih etmişlerdir (.com.tr gibi).
Kimi ülkeler ise sadece ülke kodunu kullanmayı tercih etmişlerdir (Almanya .de gibi).

Sorulara Dön


RegisterTurkiye ne tip üst seviye alanları (TLD'leri) kaydolmak için sunar?
RegisterTurkiye şu an .com, .net ve .org alanları için alan adı kayıt edebilmektedir. RegisterTurkiye, bunların yanında çeşitli ccTLD'leride yakında ek olarak kayıt için sunacaktır. (.tv .cc .tc gibi)

Sorulara Dön
Alan adında en fazla kaç karakter kullanılabilir ve bunlar hangileridir?
Alan adı içinde sadece harfler (yalnızca ingilizce alfabe harfleri), sayılar ve tire (-) kullanılabilir. Alan adları kelime olarak tire (-) ile başlayıp bitemezler. Maksimum uzunluğu uzantılar hariç 63 karakteri geçemez. Bir cok web tarayıcısı 26 karakteri geçen .com, .net ve .org alan adlarını desteklesede bazı tarayıcılar, e-posta okuyucuları ve diğer internetle igili programlar 26'nın üzeri uzunluktaki alan adlarını desteklemezler.

Sorulara Dön

Bir alan adını adıma tescil ettirmek neler gerekir?
RegisterTurkiye ile bir alan adı tescili yaptırmak için, alan adınızla ilgili irtibat bilgilerinin olması yeterlidir. Ödeme anında ise kredi kartı bilgilerinizi vermeniz gerekmektedir. Bunun dışında herhangi bir DNS sunucu, IP adresi gibi teknik bir bilgi vermenize gerek yoktur. RegisterTurkiye kayıt esnasında sizin adınıza DNS bilgilerini vermektedir. Kayıt tamamlanıp alan adı yönetilebilir hale geldikten sonra (24-48 saat geçmesi gerekir) istediğiniz zaman DNS bilgilerinizi değiştirebilir veya olduğu gibi kullanabilirsiniz.

Sorulara Dön

Kayıt olduktan sonra alan adımla neler yapabilirim?
Kayıt olduğunuz alan adınızla bir web sunum hizmeti alıyor iseniz web sayfalarınızı açabilir, kendi alan adınız dahilinde e-posta adreslerinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca RegisterTurkiye'nin üye olduğunuz hizmetlerinin verdiği diğer imkanlardan hemen faydalanabilirsiniz. Eğer herhangi bir hizmeti kullanmak istemiyor iseniz RegisterTurkiye sizin adınıza İnşa Halindedir sayfanızı otomatik olarak hazırlamaktadır.

Web sunumu ve e-posta kullanımı hakkında çok yakında daha geniş kapsamlı hizmetlerimiz başlayacaktır.

Sorulara Dön


Alan adı kaydı yapıldıktan sonra, alan adının yasal kayıtlısı kimdir?
Alan adıınzı kayıt ettikten sonra kaydı yapan geçerli kullanıcı alan adının kullanım hakkı sahibi olur. Bu kullanıcı istediği zaman alan adını istediği kullanıcıya devir edebilmektedir. Elbette kullanım bilgilerinin değiştirilmesi kullanıcıya ait ad ve şifre yardımı ile olmaktadır. Esas olarak değişiklik olmadığı sürece alan adının kaydını ilk yapan kullanıcı yasal kullanım hakkı sahibi olacaktır. Eğer bir değişiklik olmuşsa (Yönetici İrtibat Bilgileri kısmında) kullanım hakkı bu bilgilerin en son görünen halinde ki kullanıcıya ait olacaktır. Fakat bazı kullanıcılar bilgi verilmesi anında yanlış bilgi verebilmektedirler. Bu yüzden görünen bilgilerde esas olmayabilir.

Sorulara Dön

Kayıtlı olduğu bilinen alan adlarının irtibat bilgilerini nasıl görebilirim?
Alan Adı Arama kısmına kayıtlı olduğunu bildiğiniz veya düşündüğünüz alan adını yazdığınızda eğer bu adlar gerçekten kayıtlı ise ekranda size liste halinde geri dönecektir. Bu listede bilgisine ulaşmak istediğiniz alan adını seçtiğiniz anda size ilgili bilgiler getirilecektir. Buna kısaca WHOIS sorgusuda denir.

Sorulara Dön
 
designed and powered by pusulanet